• klinik psikolog dr ipek pur buyukUnvan: Klinik Psikolog (PhD)
  • Eğitim: Orta Doğu Teknik Üniversitesi – ODTÜ (Lisans – Yüksek Lisans – Doktora)
  • Uzmanlık Alanı: Bireysel (Yetişkin) Terapi, Çift ve Evlilik Terapisi
  • Terapi Eğitimi/Yaklaşımı: Duygu Odaklı Bilişsel-Davranışçı Terapi, Şema Terapi, Sistemik Aile Terapisi
  • Çalışma Günleri: Pazartesi, Çarşamba, Perşembe ve Cumartesi
  • Bulunduğu Şube: Bağdat Caddesi (Kadıköy)
  • Çalışma Alanlarından Bazıları: 
    • Yetişkinlerle: depresif duygu durumu, kaygı, mutsuzluk, stres ve kaygıya bağlı bedensel sorunların psikolojik tedavisi (fibromiyalji, migren vb.), varoluş kaygısı, arkadaş ilişkileri ve romantik ilişkiler vb.
    • Çiftlerleiletişim çatışmaları, karar verme, uzlaşma, kök aile (karı-kocanın ebeveynleri) ile ilgili çatışmalar.

Profesyonel Geçmişi

Yrd. Doç. Dr. İpek Güzide Pur, 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Psikoloji Bölümü’nden mezun olmuştur. Sonrasında ODTÜ Klinik Psikoloji Yüksek Lisans ve Doktora programlarını tamamlamıştır. Yüksek lisans ve doktora tezleri TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından desteklenmiştir. Yüksek lisans tezini alkol bağımlılığı tedavisinde bir teknik olarak sinematerapi kullanımı üzerine yapmıştır. Doktora tezi kapsamında, anne-bebek bağlanmasında bebeğin yaşadığı ihmal ve istismarın; bebeğin yetişkinlik hayatındaki duygusal farkındalığı, duygu ifadesi ve duygu düzenleme becerilerine etkilerini ele alan araştırma ve uygulamalar yapmıştır.

ODTÜ’de yüksek lisans ve doktora eğitimleri kapsamında, Bilişsel Davranışçı Terapi ve Şema Terapi eğitim ve süpervizyonlarını almıştır. Çift ve Evlilik Terapisi eğitimini ODTÜ Klinik Psikoloji Doktora Programı içinde ve devamında ODTÜ Sürekli Eğitim Merkezi’nde Prof. Dr. Hürol Fışıloğlu’ndan almıştır. Klinik psikoloji yüksek lisans ve doktora stajlarını  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri  kliniklerinde Prof. Dr. Arşaluys Kayır ve Doç. Dr. Talat Parman’ın süpervizyonunda; Hacettepe Tıp Fakültesi Psikiyatri kliniğinde ise Prof. Dr. Elif Barışkın süpervizyonunda yapmıştır. 2007 yılında Doç. Dr. Talat Parman’ın İstanbul Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programına verdiği “psikopatoloji” dersine katılımıyla başladığı psikanalitik kuramlar üzerine eğitimi, yıllar içinde akademik ilgisini bağlanma travması (gelişimsel travma) tedavisi ve özellikle bağlanma temelli psikanalitik terapilere yöneltmiş ve bu konuda doktora tezini yazmıştır.

2008 yılından bu yana, çeşitli psikolojik danışmanlık merkezlerinde psikoterapist olarak çalışan Yrd. Doç. Dr. İpek G. Pur, 2012-2013 yılları arasında Boylam Psikiyatri Hastanesi’nde çalışmıştır. Halen Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak dersler vermektedir. Maltepe Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulmuş olan Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (SOYAÇ) görev yapmaktadır. SOYAÇ’ta ihmal ve istismar riski altındaki çocuklar, gençler ile ailelerine yönelik projelerde, bağlanma temelli psikanalitik kuramlar çerçevesinde çalışmaktadır. Sulukule Gönüllüleri Derneği, Türkiye Sokak Çocukları Vakfı gibi sivil toplum kuruluşları ile   Maltepe Gençlik Merkezi ve Maltepe Çocuk Tutukevi gibi kamu kurumlarına gelişimsel travma ve bağlanma konularında eğitim desteği vermektedir.

Yrd. Doç. Dr. İpek Pur, Korto Psikoloji’de 16 yaş ve üzeri yetişkinlerle bireysel psikoterapi ve çift terapisi yapmaktadır. Bireysel terapi kapsamında; depresif duygu durumu; kaygıya bağlı sorunlar; strese bağlı olduğu belirlenmiş gastrit, kolit, migren ve fibromiyalji gibi bedensel sorunları çalışmaktadır. Çift terapisi kapsamında ise öncelikli olarak iletişim çatışmaları; karar verme, uzlaşma, kök aile (karı-kocanın geldikleri aileler ile çatışmalar) ve çocuklu ailelerde ayrılık/boşanma süreçlerini çalışmaktadır. Aynı zamanda, klinik psikoloji yüksek lisans öğrencileri ve uzman klinik psikologlara “bireysel terapi” süpervizyonu vermektedir.

Uzmanlık Alanları

Çalıştığı Şubeler