klinik psikolog tugba cetin ozcan (1)
  • Unvan:Klinik Psikolog
  • Eğitim:Boğaziçi Üniversitesi (Lisans), Bilgi Üniversitesi (Yüksek Lisans)
  • Uzmanlık Alanı:Çocuk, Ergen, Ebeveyn
  • Terapi Eğitimi Yaklaşımı:Psikodinamik Psikoterapi, Oyun Terapisi, Sosyal Beceri Grup Çalışmaları
  • Çalışma Günleri:Cuma
  • Bulunduğu Şube: Ataşehir, Online
  • Çocuklar ile Çalışma Alanlarından Bazıları:Kaygı ve Korkular (ayrılık kaygısı, sosyal kaygı vb.), Depresyon, Öfke Kontrolü, Duygu Düzenleme, Davranış Problemleri (kurallara karşı gelme, saldırganlık vb.), Kardeş Kıskançlığı, Somatik Belirtiler (karın ağrısı, baş ağrısı vs.), Tuvalet Problemleri (tuvalet eğitimi, tuvalet tutma), Tikler, Takıntılar, Yeme Problemleri, Uyku Problemleri, Boşanma, Travmatik Deneyimler,  Disiplin ve Sınırlar, Ebeveyn-Çocuk İlişkisi ve Bağlanma Sorunları
  • Ergenler Çalışma Alanlarından Bazıları:Kaygı ve Korkular, Depresyon, İlişkisel zorluklar, Özgüven Problemleri, Ergenlik Dönemi Zorlukları (bireyselleşme ve ayrışma sorunları, yetişkinliğe geçiş, beden değişimleri vb.), Kişilerarası İlişki Sorunları (aile içi ilişkiler, arkadaşlık ilişkileri, romantik ilişkiler), Duygu İfade Etme ve Düzenlemede Zorlanma, Öfke Kontrolü, Obsesif Kompulsif Bozukluk

Profesyonel Geçmişi

Klinik psikolog Tuğba Çetin Özcan, lisans eğitimini 2016 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde tamamlamıştır. Lisans eğitimi sırasında Uludağ Üniversitesi Psikiyatri Kliniği, Arkabahçe Psikolojik Gelişim, Eğitim ve Danışmanlık Merkezi ve FMV Ayazağa Işık İlkokulu’nda staj yapmıştır. Lisans eğitimi süresince İstanbul Bahçelievler Çocuk Esirgeme Kurumundaki ve farklı dezavantaj grubundaki çocuklarla gönüllü olarak çalışmıştır.

Lisans eğitimi sonrasında çalışma hayatına ilk olarak Genç Hayat Vakfı’nda çocuk işçiliğini önleme projesinde psikolojik danışman olarak başlamış ve projedeki çocuklar ve ailelerine psikososyal destek sağlamıştır. Ardından Özel Fenerbahçe Eğitim Kurumları’nda iki sene boyunca ilkokul ve ortaokul düzeyinde okul psikolojik danışmanı olarak çalışmıştır.

2018 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nın Çocuk ve Ergen alt dalında uzmanlık eğitimine başlamış ve çevrimiçi çocuk terapi seansları üzerine yazdığı teziyle tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimi kapsamında üniversitenin danışmanlık merkezinde stajyer psikolog olarak çocuk ve gençler ile terapi çalışmalarını, ebeveyn ve çocuklar ile grup çalışmalarını, bireysel ve grup süpervizyonları eşliğinde sürdürmüştür. Bir yandan, yüksek lisans eğitimi sırasında Bilgi Üniversitesi Psikoterapi Araştırmaları Laboratuvarı Psikodinamik Oyun Terapisi araştırma ekibinde yer alarak çocukların oyun terapisi süreçlerini değerlendirmiştir.

Tuğba Çetin, Klinik Psikolog Nur Dinçer ve Olcay Güner’den Çocuklarla Sanat Terapisi , Funda Akkapulu’dan bir yıl süren Çizim Testleri eğitimini, Maggie Klein’dan Somatik Deneyimleme Playshop  ve grup terapisi çalışmaları için  Sosyal Beceri Çocuk Eğitimini almıştır. 2019 yılından bu yana psikodinamik yönelimli psikoterapi süpervizyonu (bireysel/grup) almayı sürdürmektedir.

Tuğba Çetin Özcan çocuklar, ergenler ve ebeveynlere yönelik psikolojik danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Çalışma alanları arasında psikodinamik oyun terapisi, psikodinamik yönelimli psikoterapi ve zihinselleştirme temelli ebeveyn danışmanlığı bulunmaktadır. Terapi çalışmalarının yanında Medipol Üniversitesi psikoloji bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve Çocuk ve Ergen Psikopatolojisi dersini vermektedir.