• Klinik Psikolog Melis Kismet KuralayUnvan: Klinik Psikolog
  • Eğitim: Koç Üniversitesi (Lisans), Bilgi Üniversitesi (Yüksek Lisans)
  • Uzmanlık Alanı: Bireysel (Yetişkin)
  • Terapi Eğitimi/Yaklaşımı: Psikodinamik Terapi, Duygu Odaklı Çift Terapisi
  • Çalışma Günleri: Salı, Perşembe ve Cuma
  • Bulunduğu Şube: Bağdat Caddesi (Kadıköy)
  • Çalışma Alanlarından Bazıları:
    • Yetişkinlerle; Yakın İlişki Sorunları, İletişim Sorunları, Ailevi Sorunlar, Duyguları İfade Etmede Güçlük, Karar Vermede Güçlük, Değersizlik-Yetersizlik Hisleri, Suçluluk ve Utanç Duyguları, Kaygılar, Depresyon, Kayıp ve Yas Süreci, Travma Yaşantıları, Öfke Sorunu, Psikolojik Kökenli Bedensel Rahatsızlıklar, Cinsel Yönelim/Kimlik Sorunları
    • Çiftlerle; Aldatma Sonrası Süreç, İlişki Sorunları, İletişim Sorunları, Kıskançlık, Ayrılık Süreci, Anne-Baba Olmaya ve Doğuma Hazırlık, Doğum Sonrası Süreç

Profesyonel Geçmişi

Melis Kısmet Kuralay, lisans eğitimini Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini ise İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Programı’nda tamamlamıştır. Yüksek lisans bitirme projesini “Meme Kanserinin Psikolojik Etkileri ve Memenin Anlamının Annelik ve Cinsellik Üzerinden İncelenmesi” üzerine yapmıştır.

Lisans ve yüksek lisans eğitimi esnasında araştırma asistanı olarak çalışan Melis Kısmet Kuralay, klinik stajlarını özel bir merkezde ve Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Kliniği’nde tamamlamıştır. Uzmanlık eğitimi boyunca İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi bünyesinde üniversite öğrencileri ve çalışanlarına süpervizyon eşliğinde psikoterapi uygulamıştır. Bugüne kadar çeşitli klinik ve özel merkezlerde psikolojik danışmanlık psikoterapi ve değerlendirme çalışmalarını sürdürmüştür. 2012 yılından beri Avita Çalışan Destek Hizmetleri bünyesinde çift, bireysel ve grup psikoterapi çalışmalarını yürütmenin yanı sıra çeşitli kurumlarda travma müdahaleleri gerçekleştirmeye, ebeveyn ve yetişkinlere yönelik eğitim ve seminerler vermeye devam etmektedir. Korto Psikoloji’deki çalışmalarının yanısıra Bütün Psikoloji’de yetişkin ve çiftlere yönelik psikoterapi çalışmalarını sürdürmekte, yetişkin ve çocuklara yönelik grup psikoterapi hizmetleri vermekte ve eğitimler düzenlemektedir.

Uzmanlık eğitimi boyunca yetişkin, ergen ve çocuklara yönelik birçok değerlendirme ve test eğitimini tamamlayan Melis Kısmet Kuralay’ın uyguladığı testler arasında WISC-R, WAIS-III, Bender-Gestalt, Benton, CAT, Figure Drawing, Rorschach(Exner), TAT ve MMPI bulunmaktadır. 2014 yılında başladığı, ICEEFT (International Centre for Excellence in Emotionally Focused Couples Therapy) tarafından desteklenen ve Dr. Ting Liu’nun eğitmenliğinde devam eden Duygu Odaklı Çift Terapisi Eğitimi Sertifika Programı’nda süpervizyon aşamasındadır.

Melis Kısmet Kuralay, Korto Psikoloji’de yetişkinlere ve çiftlere yönelik psikoterapi hizmeti vermektedir. Çalışma alanları arasında ilişki sorunları, iletişim sorunları, ailevi sorunlar, kaygı sorunları, depresyon, travma yaşantıları, kayıp ve yas süreci, öfke sorunu, duygu ifade sorunları, psikolojik kökenli bedensel rahatsızlıklar, anne-baba olmaya ve doğuma hazırlık süreci ve doğum sonrası süreç gibi konular bulunmaktadır.

Uzmanlık Alanları

Çalıştığı Şube